خانه وبلاگ
29
آذر
1391
از سلسه مقالات باتری:

باتری‌ های سرب اسید را بیشتر بشناسیم

آیا می دانید چند درصد از حجم سرب دنیا صرف ساخت باتریهای سرب-اسیدی می‌شود؟ چرا باتری سرب اسیدی بیشتر برای یوپی اس بیشتر پیشنهاد می‌شوند؟ چرا می‌گویند نباید بیش از 6 ماه باتری ها انبارداری شوند؟ باتری سرب اسید چگونه کار می‌کنند؟

در سلسله مقالات آشنایی با باتری ها سعی داریم تا با انواع باتری هایی را مورد بررسی قرار دهیم که بیشترین کاربرد را در صنعت یوپی‌اس دارند. شاید مهمترین ویژگی‌های مورد نیاز در این صنعت قابلیت شارژ مجدد باتری و همچنین امکان دشارژ آن با جریان های بالا باشد به همین دلیل باتری های نیکل-کادمیوم و سرب-اسید اصلی ترین سهم را در تامین انرژی برای یوپی‌اس‌ها بر عهده دارند. بیش از یک قرن از اختراع هر دو نوع باتری می‌گذرد و به همین دلیل با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی نمونه‌های مختلفی از هر کدام بوجود آمده است. در این مقاله با پرکاربردترین نوع باتری ها یعنی باتری های سرب اسید آشنا می‌شویم.

باتری های سرب-اسید (Lead-Acid Battery)

باتری سرب اسیدی در سال 1859 برای اولین بار توسط یک فیزیکدان فرانسوی به نام Gaston Planté به عنوان اولین باتری با قابلیت شارژ مجدد بصورت تجاری به بازار عرضه شد. هم اکنون اقبال عمومی به استفاده از این باتری‌ها تا به حدی است که تقریبا 80 درصد از کل مصرف سرب دنیا در ساخت باتری‌های سرب اسیدی استفاده می‌شود.

 

نمودار درصد کاربرد کل سرب جهان در صنایع گوناگون مانند باتری

شکل 1: نمودار درصد کاربرد کل سرب جهان در صنایع گوناگون

قیمت نسبتا پایین این نوع از باتری‌ها در مقایسه با سایر باتری‌های مشابه و همچنین قابلیت جریان دهی لحظه‌ای بالای آنها، باتری‌های سرب اسیدی را تبدیل به بهترین انتخاب برای مصارف گونان همچون خودروها، کشتی‌ها و بویژه یوپی اس ها نموده است. البته در کنار این حسن می‌بایست به نقطه ضعف اصلی باتری سرب اسید نیز اشاره نمود:

 • وزن و حجم بالا
 • حساسیت و ناپایداری بالاتر باتری سرب اسیدی نسبت به باتری های نیکل کادمیوم در مواردی که باتری بصورت کامل دشارژ می‌شود.

این یک قانون کلی برای هر نوع باتری است که در هر دشارژ کامل، اندکی از ظرفیت باتری از دست می‌رود. البته این مقدار تا هنگامی اندک خواهد بود که باتری در شرایط خوب و ابتدای عمر خود باشد با افزایش عمر باتری و افزوده شدن سیکل های دشارژ، بتدریج مقدار ظرفیت از دست رفته در هر سیکل دشارژ بیشتر خواهد شد. البته لازم به ذکر است که این پدیده در تمام انواع باتری ها دیده می‌شود ولی درجات آن متفاوت است. بطور کلی حساسیت نسبی باتری‌های سرب اسید به دشارژ کامل باعث شده است که حداکثر تعداد سیکل‌های دشارژ کامل یا اصطلاحا "Deep Discharged" آنها حدودا بین 200 تا 300 سیکل باشد. دشارژ عمیق باتری باعث بروز پدیده‌ای به نام "خوردگی شبکه" یا Grid Corrosion، در صفحات قطب مثبت باتری می‌شود که شدیدا در کاهش طول عمر باتری تاثیرگذار است.

باتری های سرب اسید و نیکل کادمیوم را اگر به حال خود رها کنند، بدلیل وجود پدیده خود دشارژی (Self Discharge)، بتدریج دشارژ خواهند شد. اما سرعت این پدیده در باتری های نیکل کادمیم حدودا چهار بار بیشتر از باتری‌های سرب اسیدی است. احتمالا شنیده‌اید که زمان انبارداری باتری های سرب اسیدی نباید بیش از 6 ماه باشد، علت آن همین پدیده خود دشارژی است. چون پس از گذشت چند ماه باتری به طور کامل دشارژ شده و همانطور که گفتیم دشارژ عمیق باتری باعث آسیب دیدن آن و بروز پدیده خوردگی شبکه باتری می‌شود. در انتهای مطلب گذر مجددی به دلیل بروز این پدیده خواهیم داشت.

شارژ باتری‌های سرب-اسیدی ساده است و حتی به کمک یک منبع ولتاژ نسبتا ساده (مثل دینام خودرو) نیز می‌توان براحتی باتری را شارژ نمود. اما حتما می‌بایست محدودیت‌هایی را در سطح ولتاژ شارژر در نظر گرفت. یکی دیگر از دلایل بروز پدیده خوردگی شبکه قطب مثبت باتری بالا بودن ولتاژ شارژر باتری است. وجود مستمر ولتاژ بیش از 13.7 ولت بر هر باتری (یا ولتاژ 2.28 برای هر سلول باتری)، احتمال بروز پدیده خوردگی قطب مثبت را افزایش می‌دهد، اما اگر برای جلوگیری از وقوع آن ولتاژ شارژر را بیش از حد کاهش دهیم حال پدیده مخرب دیگری بنام سولفاته شدن قطب منفی (Sulfation) رخ خواهد داد که بازهم منجر به کاهش ظرفیت توان دهی باتری می‌شود. لذا در صورتیکه تمایل به استفاده مناسب ازباتری‌های سرب اسیدی وجود داشته باشد می‌بایست حتما از یک شارژر مناسب با در نظر گرفتن کلیه محدودیت‌های این نوع باتری‌ها استفاده نمود.   

ساختار یک باتری سرب اسید

ساختار یک باتری ترکیبی است از مواد شمیایی، نکات التکریکی، نگهدارنده‌ها وفرم دهنده‌های مکانیکی. بطور کلی می‌توان باتری سرب اسید را متشکل از 4 بخش کلی دانست:

 1. الکترود یا صفحات مثبت که به آنها آند نیز گفته می‌شود. الکترونها در حین دشارژ جذب این قطب یا صفحات می‌شوند. در باتریهای سرب اسیدی ماده شیمیایی عمده تشکیل دهنده صفحات مثبت، اکسید سرب (PbO2) می‌باشد.
 2. الکترود یا صفحات منفی که به آنها کاتد نیز گفته می‌شود. الکترونها در حین دشارژ از این قطب خارج می‌شوند. ماده شیمیایی عمده تشکیل دهنده اکترودهای منفی، سرب (Pb) است. لازم بذکر است که سرب یا اکسید آن از لحاظ مکانیکی قابلیت فرم گیری مناسب ندارند و اغلب به کمک افزودن آلیاژهای مختلف و همچنین شبکه‌های نگهدارنده حالت دهی می‌شوند. ضمنا اصطلاحا آنها را مواد فعال یا Active Material نیز می‌گویند زیرا در اصل واکنش شیمیایی داخل باتری به کمک سرب و اکسید آن صورت می‌گیرد.
   
  .
  نمای ساده شده‌ی درون یک باتری
  شکل 2: نمای ساده شده‌ی درون یک باتری

   
 3. الکترولیت که محیط ما بین دو الکترود را پر می‌کند و در واقع بستری برای عبور شارژ بین الکترودهای مثبت و منفی را فراهم می‌آورد. در باتریهای سرب اسیدی هر دو قطب در محلولی از اسید سولفوریک (HSO4) با غلظتی در حدود 25 تا 40 درصد و آب (H2O) با غلظتی در حدود 60 تا 75 درصد، غوطه ور هستند. ترکیب آب و اسید سولفوریک باعث می‌شود که اسید سولفوریک بصورت یونیزه درآمده و به یونهای H+ و HSO4- تبدیل شود.
 4. جداکننده و فاصله دهنده، بخش دیگر باتریهای سرب اسیدی را تشکیل می‌دهند. وظیفه اصلی آنها جدا سازی و ایزوله کردن الکتریکی قطبهای مثبت و منفی از یکدیگر است. بخشی از تکنولوژی ساخت باتریهای سرب اسیدی مربوط به طراحی این ایزولاتورهای الکترومکانیکی است. در بعضی از انواع که از نظر حجم باتری محدودیتی وجود ندارد این ایزولاسیون به کمک ایجاد فاصله فیزیکی بین الکترودها ایجاد می‌شود که باعث ارزانتر شدن باتری ولی افزایش حجم آن می‌شود. انواع مختلفی از جدا کننده‌ها تا بحال ابداع شده‌اند که مرسوم ترین آنها عبارتند از:
  الف) جداکننده‌های PVC که اغلب ترکیبی از آلیاژ سرب و آنتیموان می‌باشند و از نظر هدایت الکتریکی ضعیف‌ترین پاسخ را دارند.
  ب) جداکننده‌های سلولزی که از هدایت الکتریکی نسبی و تخلخل مناسبی برخوردار می‌باشند.
  ج) جداکننده‌های پلی اتیلنی، از استحکام مکانیکی و هدایت مناسبی برخوردار هستند و بدلیل فرم پذیری مناسب خود اغلب بصورت پاکتی الکترودهای مثبت را در بر می‌گیرند.
  د) جدا کننده‌های AGM (Absorptive Glass Mat) تقریبا به عنوان بهترین نوع جدا کننده شناخته می‌شوند و تاثیر بسزایی در برگشت پذیری مجدد اکسیژن آزاد شده در واکنشها به محیط شیمیایی باتریها بازی میکنند.
  ه) جدا کننده‌های Gel تقریبا مشابه AGM می‌باشند و بطور کلی در باتریهایی که از این نوع جدا کننده‌ها استفاده می‌کند الکترولیت بصورت مایع جریان ندارد و اغلب بصورت ژلی یا خمیری شکل است.

بطور کلی اختلاف ولتاژ ایجاد شده به کمک یک سلول از الکترودهای مثبت و منفی در باتریهای سرب اسیدی حدود 2 تا 2.1 ولت است. لذا ولتاژهای بالاتر مثل 12 ولت از اتصال سری چندین سری از الکترودهای مثبت و منفی تشکیل می‌شود. قطر صفحات مثبت و منفی نقش اساسی در تعیین ظرفیت باتری بازی می‌کنند. اغلب برای کاربردهای با ظرفیت معمول همچون باتریهای استارتر خودرو قطر این صفحات کمتر از 2 میلی متر است. اما در کاربردهایی با قابلیت شارژ دهی طولانی قطر الکترودها به 6 میلی متر نیز خواهد رسید.

حال که با کلیت یک باتری سرب-اسید آشنا شده‌اید اجازه دهید که اندکی نیز به روابط شیمیایی داخل باتری و نحوه ایجاد جریان و روند شارژ بپردازیم.

روند دشارژ

در روند دشارژ، الکترود مثبت الکترون را از مدار بیرونی به خود جذب می‌کند. این الکترونها با مواد فعال قطب مثبت و یونهای موجود در الکترولیت، یک واکنش شیمیایی را آغاز می‌کنند. این واکنش در رابطه زیر نمایش داده شده است:

PbO2  +  HSO4-  +  3H+  +  2e-   →    PbSO4  +  2H2O

همانطور که دیده می‌شود الکترون دریافت شده از مدار بیرونی و یونهای موجود در الکترولیت اطراف الکترود مثبت باعث تولید سولفات سرب (PbSO4) و آب در اطراف آن می‌شوند. لازم بذکر است که اکسید سرب (PbO2) که ماده فعال قطب مثبت محسوب می‌شود بتدریج به سولفات سرب تبدیل  می‌شود، که در نهایت کل سطح قطب مثبت را فرا خواهد گرفت و در آن هنگام دیگر باتری جریان نمی‌دهد. ضمنا در طی این واکنش خاصیت اسیدی محلول الکترولیت به تدریج از بین می‌رود و آب جای آن را می‌گیرد.  تبدیل اسید به آب یکی از ویژگی‌های جالب باتریهای سرب اسیدی است. همانطور که گفتیم هر چه باتری دشارژ می‌شود اسید باتری مصرف شده و آب جای آن را میگیرد پس می‌توان براحتی با اندازه گیری اسیدیته محلول الکترولیت باتری می‌توان پی به سطح شارژ آن برد. همانطور که شاید دیده باشید بعضی از باتریهای ماشین دارای یک نمایشگر سطح شارژ هستند که در واقع شبیه یک کاغذ تورنسل، سطح اسیدیته را با رنگهای مختلف نشان می‌دهد. یا خیلی از باتری سازها وسیله‌ای شبیه به یک قطره چکان برای اندازه‌گیری کیفیت باتریهای "تر" دارند.

اندازه گیری اسیدیته باتری های تر
شکل 3: اندازه گیری اسیدیته باتری های تر

اما  در همین هنگام در مجاورت قطب منفی واکنش دیگری در حال اتفاق است. سرب موجود در قطب منفی با یون های  HSO4- وارد واکنش می‌شود و نتیجه آن تولید سولفات سرب و الکترون آزاد است.

Pb + HSO4- → PbSO4 + H+ + 2e-

این واکنش را اکسداسیون سرب نیز می‌نامند.

البته به نکته دقت داشته باشید که مدار بار و باتری از نظر الکتریکی بسته محسوب می‌شوند و هر الکترون تولید شده در قطب منفی پس از عبور از بار به قطب مثبت وارد شده و هر دو واکنش فوق را کاملا امکان پذیرمی‌سازد. مطابق این واکنشها، در انتهای پروسه دشارژ سطح هر دو قطب بطور کامل با سولفات سرب (PbSO4) پوشیده خواهد شد و محیط اسیدی الکترولیت، خاصیت اسیدی خود را از دست می‌دهد.

مولکولهای سولفات سرب علاقه زیادی به تشکیل کریستالهای بزرگ و سخت دارند که پس از تشکیل، بدلیل بزرگی دیگر تمایلی به بازگشت پذیری ندارند و در واکنشهای شارژ شرکت نمی‌کنند. به همین دلیل اغلب توصیه می‌شود که باتریهای سرب اسیدی در حالت دشارژ نگه‌داشته نشوند. این نکته دلیل همان توصیه‌ایست که اسرار دارد، زمان انبارداری باتریهای سرب اسیدی نباید بیشتر از 6 ماه باشد. دلیل آن اینست که محلول الکترولیت باتری و الکترودهای مثبت و منفی حتی در زمانی که باتری به مدار بیرونی متصل نیستند، می‌توانند واکنشهای بالا را درون محیط باتری البته با سرعت کمتری انجام دهند و در نتیجه پس از گذشت مدت زمانی، باتری دشارژ شده و سولفات سرب سطح قطبها را پر می‌کند (همانطور که گفته شد به این پدیده خود دشارژی یا Self Discharge می‌گویند). حال اگر باتریها مجددا شارژ نشوند، سولفات سرب تبدیل به کریستالهایی خواهد شد که دیگر در واکنشهای شیمیایی شرکت نمی‌کند وباتری از بین خواهد رفت. در شکل زیر در سمت چپ (شکل a) کریستالهای سولفات سرب دیده می‌شود که از یک دشارژ مناسب ایجاد می‌شوند، در صورتیکه شکل سمت چپ (شکل b) کریستالهای بزرگ سولفات سرب را نشان می‌دهد که بدلیل بزرگی تمایلی به شرکت مجدد در واکنش‌های شیمیایی باتری ندارند. مهمترین عامل تشکیل اینگونه سولفاتها روند نامناسب دشارژ و اغلب دشارژهایی تا ولتاژ پایین و عدم شارژ مناسب باتری است. گرچه دشارژ با جریانهایی با پیک بالا نیز ممکن است منتج به این پدیده شود.

نمای میکروسکوپیک سطح قطبهای یک باتری سرب اسیدی
شکل 4: نمای میکروسکوپیک سطح قطبهای یک باتری سرب اسیدی  
a) کریستالهای سولفات سرب معمولی  b) کریستالهای سولفات سرب ناشی از دشارژ نامناسب

روند شارژ

این روند کاملا عکس روند دشارژ است، در قطب مثبت از ترکیب آب و سولفات سرب، اکسید سرب و یونهای هیدروژن متصاعد می‌شود.

PbSO4 + 2H2O  → PbO2 + HSO4- + 3H+ + 2e-       

در قطب منفی یونهای هیدروژن تولید شده از رابطه فوق به همراه سولفات سرب وارد واکنش شده و مجددا سرب و یون HSO4- تولید می‌کنند.

PbSO4 + H+ + 2e- → Pb + HSO4-

همانطور که دیده می‌شود روابط شارژ و دشارژ کاملا عکس یکدیگر بوده و در نتیجه اولا به باتری قابلیت شارژ و دشارژ مداوم را می‌دهند در ثانی از الکترون تولید شده در واکنشها جهت ایجاد جریان مورد نیاز در مصرف کننده‌ها استفاده می‌شود.

در جدول ذیل خلاصه‌ای از روابط شیمیایی رخ داده در قطبها مثبت و منفی در هنگام شارژ و دشارژ آورده شده است.

دشارژشارژ
الکترود مثبت
Anode (+)
الکترود منفی
Cathode (-)
الکترود مثبت
Anode (+)
الکترود منفی
Cathode (-)
PbO2 + HSO4- + 3H+ + 2e-

PbSO4 + 2H2O
Pb + HSO4-

PbSO4 + H+ + 2e-
PbSO4 + 2H2

PbO2 + HSO4- + 3H+ + 2e-
PbSO4 + H+ + 2e-

Pb + HSO4-
واکنش کلی باتری واکنش کلی باتری
Pb + PbO2 + 2H+ + 2HSO4-

2PbSO4 + 2H2O
2PbSO4 + 2H2

Pb + PbO2 + 2H+ + 2HSO4-

البته در کنار این دو واکنش پدیده دیگری نیز در فاز شارژ رخ می‌دهد که در نتیجه منجر به تولید گاز هیدروژن در اطراف قطب منفی و گاز اکسیژن در مجاورت قطب مثبت می‌شود که بدلیل اهمیت زیاد این مطلب به طور گذرا به دلایل بروز آن اشاره میکنیم. این گازها برخلاف یونها، فرار بوده و با خارج شدن از محیط باتری باعث کم شدن آب باتری خواهد شد. اما علاوه برآن اگر چگالی آنها در محیط افزایش یابد این گازها قابلیت انفجار دارند. شاید شنیده باشید که فضای باتری خانه‌ها باید از تهویه مناسبی برخوردار باشند. این پدیده یکی از دلایل لزوم وجود تهویه مناسب است. تنظیم ولتاژ شارژر و بالا نبودن آن تاثیر بسزایی در کنترل این پدیده خواهد داشت. افزایش این گازها، در صورتیکه باتری از نوع آب بندی شده (Sealed Lead Acid) باشد، فشار داخلی باتری را افزایش دهد. در این مقاله فرصت بررسی کامل این پدیده وجود ندارد اما مهمترین عامل آن یونیزه شدن آب به کمک جریان شارژ می‌باشد. همانطور که گفته شد باتری در حالت دشارژ شده سرشار از آب است، برای شارژ آن نیز نیاز به اعمال ولتاژ بیرونی به دو قطب است. همواره بخشی از مولکولهای آب بدلیل وجود این ولتاژ یونیزه شده و گازهای هیدروژن و اکسیژن تولید می‌کنند.

پدیده یونیزاسیون آب:    2H2O → 2H2+O2   

ساختار مکانیکی یک باتری نمونه

در آخر نیز اجازه دهید مرور کوتاهی داشته باشیم بر ساختار مکانیکی یک باتری از نوع SLA (Sealed Lead Acid) که از مرسوم ترین نوع باتریهای سرب اسیدی در کاربردهای یوپی اسی است. همانطور که در شکل 5 مشاهده می‌شود هر کدام از قطبهای مثبت یا منفی متشکل از اتصال چندین صفحه مثبت و یا منفی به یکدیگر هستند. اختلاف ولتاژ یک صفحه مثبت تا یک صفحه منفی حدودا 2 ولت است لذا این صفحات بطور سری به یکدگر متصل می‌شوند تا ولتاژ مورد نظر باتری را تشکیل تولید نمایند.

در کنار قطب مثبت صفحه شبکه دیده می‌شود که دو وظیفه اصلی را برعهده دارد 1) استحکام بخشی مکانیکی بیشتر به قطب، چرا که بطور کلی سرب از استحکام مکانیکی مناسبی برخوردار نیست  2) کمک به ایجاد مسیری برای عبور بهتر جریان الکترونها که ترمینالها

دریچه‌های نشان داده شده در شکل نیز وظیفه حفاظتی را بر عهده دارند. در مقاله دیگر به طور کامل تفاوت باتریهای آب بندی شده  (Sealed)را با سایر انواع باتری شرح می‌دهیم ولی در اینجا صرفا به این نکته اشاره می‌کنیم که در صورتیکه روند شارژ به صورت مناسب انجام نشود احتمال تولید گازهای هیدروژن و اکسیژن در محیط باتری وجود دارد. در باتریهای آب بندی شده، ارتباط محیط داخل باتری با بیرون آن برای جلوگیری از فرار این گازها مسدود شده است؛ اما برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد فشار داخلی باتری دریچه‌های حفاظتی تعبیه شده است تا در صورت بروز خطر، گازهای هیدروژن یا اکسیژن را به بیرون فضای باتری انتقال دهند.

محتویات یک باتری سرب اسیدی
شکل 5: محتویات یک باتری SLA (Sealed Lead Acid Battery)
اختصاصی: تهیه شده توسط تیم UPSpedia.com
مطالب برگزیده
بحث و تبادل نظر
میرخوشخو
1393/12/02 16:00
سلام یه سئوال داشتم در مورد اینکه ژنراتورهای برق اضطراری که نیازمند طول مدت زیاد بلا استفاده میمانند از چه نوع باطری باید استفاده کنیم بنده برای ایرن کار قبلا از باطری اسیدی استفاده کردم ولی بعد از مدت 1 سال بدون استفاده کامل سولفاته شده وقابل به شارژ نبوده و حالا برای این کار نیازمند یک باطری با مدت زمان نگهداری بالای شارژ مییاشم و شما چه نوع باطری رو برام معرفی میکنید
پاسخ دهید...
saeed
1393/08/17 08:43
سلام. خواستم بدونم برای از بین بردن سولفات های سرب از چه محلولی میتوان استفاده کرد.به این دلیل میپرسم چون در کلیپی فردی مقداری محلول داخل باتری که کار نمیکرد ریخت و از داخل باتری کف زیادی خارج شد. بعد باتری شارژ کرد و در نهایت باتری سالم شده بود.
پاسخ دهید...
فائزه
1393/07/29 09:46
با سلام و خسته نباشید .مطالب خوب بودن فقط در مورد نحوه جمع آوری و دفع مناسب آنها و از طرفی میزان آسیب رسانی به محیط زیست مطلبی ارائه نشده بود .
پاسخ دهید...
بهادیوند
1393/06/28 14:48
با سلام.ایا اسید موجود در اب باتری خودرو بخار میشود؟ اب باتری کم میشود باید اب مقطر اضافه کرد یا محلول اب اسید؟
پاسخ دهید...
Mohammad Nasehi
1393/06/08 14:09
با عرض سلام.من یه نور افکن geepas دارم که باتری سیلد اسیده.میخواستم بدونم چند ساعت باید شارژش کنم.تاحالا دوبار باتریشو عوض کردم....چون زود شارژشو تموم میکرد..نمیدونم مشکلش چیه؟؟؟؟؟):
پاسخ دهید...
سحر
1393/06/01 17:45
سلام . چرا برای باتری های نیکل کادمیوم مقاله ای جامع مثل این مقاله وجود ندارههههه:|
پاسخ دهید...
پارسا
1393/03/25 16:01
در مورد نحوه اماده کردن محلول الکترولیت باتری نیکل صنعتی شامل نسبت مواد و اب و غلضت وفرمول و .. میتوانید راهنمایی کنید
پاسخ دهید...
رضا
1393/03/15 11:34
ممنونم-عالی بود
پاسخ دهید...
abolfazl
1393/03/09 19:09
با تشکر از این اطلاعات که ارائه کردید
پاسخ دهید...
محمد علی حاج محمدی
1393/03/06 18:15
خوب هست
پاسخ دهید...
میثم
1393/03/06 01:00
سلام خسته نباشید میخواستم بدونم علاوه بر بخار اب و گاز هیدروژن در حین شارژ دیگه چه گازی متصاعد میشه؟ اخه من در یه محیطی هستم که تهویه مناسبی نداره ولی دستگاه هیدروژن سنج داریم هیدروژن رو نترل میکنم ولی میگن گازهای خطرناکی متصاعد میشه که برای ریه ضرر داره ممنون میشم راهنماییم کنین و به ایمیلم جواب بفرستین خیلی ممنون
پاسخ دهید...
بهروز عفافت
1393/02/19 23:00
لطفا از نحوه ساخت دستگاه ساخت باطری توضیحاتی بدهید باتشکر
پاسخ دهید...
hamezu
1393/02/10 18:13
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر یو پی اس
اگه میشه اطلاعاتی در مورد افزودنی ها(Additive) و منبسط کننده ها(Expanders)در باتری های سربی-اسیدی به همراه واکنش ها واسم بفرستی ممنون میشم
خیلی اورژانسیه
با تشکرو خسته نباشید بابت ترویج علم باتری و الکتروشیمی
پاسخ دهید...
sadegh fayez
1393/01/01 20:56
با عرض سلام میخواستم نقش کلسیم در باطری های سرب کلسیم رو بدونم
پاسخ دهید...
شبنم شهاب
1392/12/10 13:59
سلام میخواستم بدونم درصفحات باتری به ازای هرچند گرم 1آمپرساعت خواهیم داشت ودر ضمن درمورد جنس پلیت ها از آلیاژ سرب استفاده میشود -ماده ژل الکترولیت هم دوست دارم بدونم ممنون
پاسخ دهید...
محمد
1393/02/29 23:30
در باتری های استارتری (خودرو) به ازای 9 گرم مواد فعال یک آمپر خواهیم داشت.ماده ژل نیز میکسی از اسید سولفوریک و سیلیکات می باشد.
میر ساجد سید موسوی
1392/12/05 23:22
سلام
ببخشید یه سوال داشتم!
اگر ولتاژ دو سر باطری ۱۰ ولت باشد یعنی چه اتّفاقی افتاده؟
یه خونه اتصال کوتاه شده؟
چی‌ کارش باید کرد باطری رو؟

پاسخ دهید...
سعید شیرازی
1392/12/05 23:13
اطلاعاتی که شما منتقل میکنید برای من بسیار ارزشمند هست .تشکر
پاسخ دهید...
سعید شیرازی
1392/12/05 23:13
اطلاعاتی که شما منتقل میکنید برای من بسیار ارزشمند هست .تشکر
پاسخ دهید...
دل نیا
1392/11/03 17:45
خیلی عالی و مفید بود ممون
پاسخ دهید...
Ehsan
1392/08/17 01:01
با سلام،علت مرگ باتری یا همون تخلیه الکتریکی باتری چه چیزهایی میتونه باشه؟
پاسخ دهید...
محمدرضا مهدوی
1392/07/30 19:26
سلام
تشکر از شما بابت پستهاتون
باطری های AGM مثل مارکهای استینگر یا اس ایکس پاور یا کنتیک ... که در سیستم صوتی اتومبیل استفاده می شوند به گفته ی سازندگان محصول بیش از 400 بار میتوانند DIscharged شوند که حالا اگر ولتاژ این باطری ها از 12 کمتر شده و به 6 با 7 ولت کاهش پیدا کند باز هم باطری سالم هست و این حرف سازنده در ان صدق میکند با با کاهش شدید و چشمگیر ولتاژ این باطری ها دیگر باطری خراب می شود؟
پاسخ دهید...
معین دل خواسته
1392/07/15 17:27
با عرض خسته نباشید.میخواستم بگم اگه امکانش هست یه توضیح کلی کلاس کار باتری ها رو روسایت بذارین.اگه سایت یا هر منبع میشناسید معرفی کنید.
پاسخ دهید...
محمد خلیلی
1392/07/09 10:26
با سلام من میخوام یه کارگاه کوچک تولید اب اسید باتری راه اندازی کنم و در زمینه بازار فروش و صرفه اقتصادی اون اطلاعی ندارم اگرم امکان دارد کمکم کنید و اگز طرح بهتری هست بهم پیشنهاد بدید . ممنونم
پاسخ دهید...
مهدي
1392/06/28 07:38
اخيراً كتاب جديدي در مورد باتري ها با عنوان "باتري‌ها در دنياي قابل حمل" از سوي سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي انتشار يافته است كه اطلاعات زيادي را در مورد انواع متفاوت باتري ها عرضه مي كند.
پاسخ دهید...
سعيد ابوتراب
1392/06/27 13:18
سلام .سوالي دارم .اگر پس از توليد يك باتري sla ولتاژ منفي خوانده شود علت چيست؟با فرض اينكه در ساخت هر سلول اشتباهي رخ نداده باشد.
پاسخ دهید...
امین طالبی
1392/05/14 17:18
سلام بابت مطالب مفیدتون ممنون
پاسخ دهید...
امید رحمانی
1392/03/20 13:10
سلام.متنون خیلی مفید بود.میخواستم ببینم میتونید مطالب بیشتر در مورد سرب اسید sla در اختیارم بزارید یا منبع مفیدی معرفی کنید؟؟متشکرم
پاسخ دهید...
محمد خالدی
1392/03/01 00:22
با سلام میخواستم بدانم برای ساخت باطری بصورت ازمایشی مواد اولیه از کجا متوان تهیه کرد؟
پاسخ دهید...
احسان
1392/02/05 16:20
از توضیحی که دادید واقعا متشکرم خیلی کمک کرد


با تشکر فراوان از دکتر یوپی اس

پاسخ دهید...
دکتر یوپی اس
1392/02/04 22:54
سلام احسان عزیز و معذرت بابت تاخیر
شاید پاسخ قاطعی نتونم به سوالتون بدم، اگر اجازه بدید فقط تفاوتهای این دو رو بگم تا خودت بتونی نتیجه گیری کنی.
1)تغذیه های الکترونیکی یا به قول شما ترانسهای معمولی حساسیت بسیار زیادی نسبت به دامنه جریان کشیده شده از خروجی خود دارند و نمیتوان جریان بیشتری از آنچه برایشان تعریف شده است، از آنها کشید. ولی باتریها از این لحاظ حساسیت بسیار کمتری از خود نشان میدهند. به همین دلیل در مواردی که جریان های لحظه ای با دامنه های بالا و متغییر مورد نیاز است بسیار کاربردی تر هستند. 2) قیمت یک باتری اغلب ارزان تر از مدارات الکترونیکی مشابه آن است 3) مدارات الکترونیکی در صورتیکه محدودیت دمایی نداشته باشند میتوانند بدون هر گونه نگرانی به صورت مداوم در حال انرژی دهی باشند در صورتیکه باتریها اینگونه نیستند. 4) برای جریانهای بالا می بایست از تغذیه سوییچینگ به جای ترانسهای معمولی استفاده کرد که علاوه بر گرانی و حساسیت بالاتر نسبت به یک باتری، سطح نویز خروجی نسبتا بالایی دارند که در بعضی از کاربردهای حساس باعث اختلال در عملکرد دستگاه شده و استفاده از آنها پیشنهاد نمیشود. 5) دامنه ولتاژ خروجی باتریها محدود است و جز با سری کردن آنها، قابل افزایش نیستند ولی در تغذیه های الکترونیکی طراح میتواند خروجی را مطابق نظر خود تنظیم نماید.
اگر محدودیتهای فوق برای کاربرد شما وجود نداشته باشد براحتی میتوان این دو را جایگزین همدیگر کرد
پاسخ دهید...
احسان
1392/01/31 11:28
منتظر پاسخ هستم
پاسخ دهید...
محسن م
1392/01/17 21:28
با سلام ممنون از مقالتون بسیار عالی و آموزنده بود.
میخواستم بدونم که از چه عنصری به غیر از سرب و نیکل استفاده کنیم که هدایت الکتریکی بهتری نسبت به این 2 عنصر داشته باشد
پاسخ دهید...
abolfazl
1393/03/09 19:06
با سلام ممنون از مقالتون بسیار عالی و آموزنده بود. میخواستم بدونم که از چه عنصری به غیر از سرب و نیکل استفاده کنیم که هدایت الکتریکی بهتری نسبت به این 2 عنصر داشته باشد
احسان
1392/01/15 18:19
سلام
یک سوال دارم من اطلاعات زیادی درباره باتری ها ندارم به همین دلیل شاید سوالم درست نباشد ، عذر خواهی میکنم
من یک دستگاه دارم که در توضیحات گفته شده برای به کار انداختن باید از باتری های اسیدی استفاده کنم دلیل چیست ایا میتوانم از یک ترانس معمولی با همان ولتاژ مورد نیاز دستگاه ، استفاده کنم ایا میتوانم از باتری های معمولی در بازار استفاده کنم؟
تفاوت اصلی باتری های اسیدی با برقی که ترانس یا باتری معمولی در خروجی میدهد در چیست؟ چگونه میتوانم یک جایگزین مناسب بجای باتری اسیدی استفاده کنم ؟
ممنون میشوم اگر به تمام سوالاتم پاسخ دهید با تشکر فراوان
پاسخ دهید...
علی
1391/11/17 18:27
بسیار عالی بود. سایتهای زیادی رو در مورد باتری سرب اسیدی خوندم اما هیچکدوم به اندازه این یکی مفید نبود.
پاسخ دهید...
دکتر یوپی اس
1391/11/01 16:38
باتریهای سرب اسیدی بخاطر پدیده self discharge همیشه به این نیاز دارند که توسط شارژر، با جریان محدود شارژ شوند. که اصطلاحا به این قسمت از پروسه از شارژ، شارژ float میگویند. اکثر مشکلاتی که برای باتریها پیش می آید مرتبط به همین فاز شارژ است. اگر ولتاژ شارژر در این حالت بیشتر از مقدار مجاز باشد، باعث میشود که جریان وارد شده به باتریهای بیشتر شود. متاسفانه پدیده ای در باتریهای سرب اسید وجود دارد به نام "فرار حرارتی". دمای باتری به علت عبور جریان شارژ زیاد به تدریج بالا میرود و پس از آن بدلیل مساله فرار حرارتی، ولتاژ باتری افت میکند. این افت ولتاژ باعث میشود که مجددا جریان شارژ بیشتر شود و این سیکل همینطور ادامه پیدا میکند تا اینکه باتریها آنقدر داغ میکنند که باد کرده و نهایتا آتش میگیرند!!!.
امیدوارم منظورتون از شارژ زیاد رو درست فهمیده باشم (:
پاسخ دهید...
علی اکبر رحیمی
1391/11/01 16:00
مطالب خوب است. درصورت امکان به این سوال پاسخ دهید؟ادامه شارژ زیاد چه ضرری برای باتری دارد
پاسخ دهید...
نظر دهید
انصراف
ثبت‌نام در خبرنامه همورا
تلاش می‌کنیم ماهیانه اطلاعات خوبی را برای شما ارسال کنیم.
بر من پا گذاشتی کوبیده‌تر سخت‌تر محکم‌تر شدم، تابیدی به من، آب شدم... (شهاب مقربین )