خانه وبلاگ
12
آبان
1391
از دید فاراتل:

یوپی‌اس به زبان ساده چیست؟

اسم یوپی‌اس در محل کار، مجلات، مغازه‌ها و نمایشگاه‌ها زیاد شنیده‌ایم. یوپی‌اس چیست؟ تعریف ساده‌ی آن را اینجا بخوانید.

یوپی‌اس دستگاهی الکترونیکی به منظور تامین پیوسته انرژی برای دستگاه‌های مصرف‌کننده که به اختلالات موجود در شبکه و قطع برق حساس بوده و به دلیل ضرورت و حساسیت‌های فوق‌العاده زیاد، جزو تجهیزات حیاتی مجموعه‌های کامپیوتری، مخابراتی، کنترل و ابزار دقیق، آزمایشگاهی و بیمارستانی می‌باشند.

کاهش یا افزایش ناگهانی ولتاژ، تغییر فرکانس، انواع اعوجاج لحظه‌ای یا دایم، نمونه‌هایی از مشکلات ایجاد شده بر روی شبکه‌های برق شهری می‌باشند. دستگاه‌های الکترونیکی پیشرفته و حساس (نظیر سیستم‌های کامپیوتری، تجهیزات مخابراتی و پزشکی) با توجه به کاربردهای ویژه و حساسی که دارند نیازمند تجهیزات ضروری مانند منبع تغذیه بدون وقفه و نسبتاً دقیق بوده تا ولتاژ و فرکانس ثابت و قابل اطمینان را تامین نماید.

در کشورهای پیشرفته علیرغم قطع برق شهر، دستگاه یوپی‌اس از وسایل ضروری کامپیوترها محسوب می‌شود. به عنوان مثال در صورت وجود کوچکترین اغتشاش در برق شهر بخش کنترل کامپیوتر، با تولید یک پالس موجب خاموش و روشن شدن مجدد (Restart) کامپیوتر می‌‌گردد. لذا با این عمل اطلاعاتی که در حافظه RAM سیستم وجود دارد، از بین رفته و زیان‌های جبران‌ناپذیری به کاربر وارد شده و حاصل کار کاربر در چند لحظه از بین می‌رود.

در مورد سایر سیستم‌های حساس نظیر دستگاه‌های مخابراتی و شبکه‌های اطلاعاتی نیز با قطع یا تغییر مشخصات منبع تغذیه، هماهنگی بخش‌های مختلف دستگاه به هم خورده و بر اثر قطع و وصل‌های متوالی، علاوه بر صدماتی که به قطعات دستگاه وارد می‌شود، عملکرد کل سیستم با اختلال مواجه می‌گردد. با توجه به مطالب فوق، نیاز به وجود دستگاهی که بتواند جایگزین مناسبی برای برق شهر در مواقع اضطراری گردیده و با حذف اختلالات شبکه تغذیه مدارات حساس را بر عهده گیرد، نمایان می‌شود.

این دستگاه یوپی‌اس نام دارد. لازم به ذکر است که در مواقع قطع برق می‌توان از ژنراتوهای AC جهت تغذیه دستگاه‌ها استفاده نمود ولی این منابع با توجه به مشکلاتی نظیر شناور بودن ولتاژ و فرکانس، حجم بزرگ، آلودگی صوتی، دودزا بودن، زمان طولانی وصل شدن بعد از قطع برق و لزوم سرویس و بازبینی دایمی عملاً کاربردی در دستگاه‌های حساس ندارد. دستگاه‌های یوپی‌اس با ابعاد کوچک و بدون نیاز به سرویس دایمی و بدون ایجاد آلودگی‌ها با تثبیت ولتاژ و فرکانس، وسایل بسیار مناسبی جهت حفاظت سیستم‌ها در مقابل اختلالات برق شبکه می‌باشند.

منبع: وب سایت شرکت فاراتل

ویرایش و تبدیل به فرمت قابل انتشار توسط UPSpedia.com
مطالب برگزیده
بحث و تبادل نظر
ناشناس
1393/06/01 10:56
خب وقتی یو پس اس انلاین باشه این اتفاق نمی افته
پاسخ دهید...
محمد صابري
1392/08/07 16:42
با سلام.سيستم سرور بايد هميشه روشن باشه و با اختلالات برق شهري سرور خاموش ميشه(داراي ups) و سپس از طريق ups روشن ميشه.حال سروري كه ساعت 3صبح خاموش شه و بعد با ups روشن شه و كسي نباشه يوزر پس سرور رو بهش بده تا وارد سامانه اطلاعاتي خودش بشه ، ديگه ups چه فايده اي داره؟
لطفا راهنمايي منيد.ممنون
پاسخ دهید...
نظر دهید
انصراف
ثبت‌نام در خبرنامه همورا
تلاش می‌کنیم ماهیانه اطلاعات خوبی را برای شما ارسال کنیم.
بر من پا گذاشتی کوبیده‌تر سخت‌تر محکم‌تر شدم، تابیدی به من، آب شدم... (شهاب مقربین )